Mehmet İpek, 06.06.1981 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Asıl memleketi Söğüt’tür (Bilecik). Dedelerinin Osmanlı dönemi lakabı Derbentcioğulları olduğundan dolayı Derbentcioğlu adını müstear olarak kullanmaktadır.

İlk ve orta öğreniminin bir bölümünü Eskişehir’de Namık Kemal İlkokulu ve Mehmetçik Ortaokulu’nda gerçekleştirmiştir. Orta öğreniminin son iki yılını, babasının İzmir’e tayini dolayısıyla Gürçeşme Lisesi’nde tamamlamıştır. Buca Belediye Spor’un gençler takımında lisanslı olarak futbol oynamıştır.

Lise öğrenimini Aydın’da devlet parasız yatılı olarak, Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde gerçekleştirmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduğu 2005 yılında Eskişehir’e yerleşerek burada İpek-İş Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni kurmuş, Ceragem Masaj Yatakları ile hizmet vermiş ve satışını yapmıştır. Bu sırada başladığı yüksek lisansını 2009 yılında bitirmiştir. 2020 yılında, aynı üniversitede doktora eğitimini de tamamlamıştır.

Akademik anlamda çalıştığı konu, Kabuklular (Crustacea) alt şubesinde yer alan ve Tırnaksılar (Amphipoda) takımı üyesi Senticaudata alttakımı içerisinde bulunan Gammaridlerdir. Diğer Amphipoda türleri de ilgi alanına girmektedir.

Lisans ve lisansüstü eğitimi sırasında ilgi duyduğu, Halk Sağlığı alanında önemli olan, insan ve hayvanlardan kan emen sivrisinekler (Nematocera) üzerine yüksek lisans seminerini vermiştir. Ayrıca alanı dışında Akrep (Scorpiones) ve Yılanlar (Serpentes) ile zehirlerine de ilgi duymaktadır.

İlgi duyduğu alanlarda, doktora derslerinin bir kısmını iki dönem Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsünde almış, Biyoekonomi ve  Biyogirişimcilik açısından önemli olduğunu düşündüğü zararlı böcekler ile mücadelede farklı yöntemler üzerine taslak projeler hazırlamıştır. Projeleri hayata geçirme fırsatı bulamamıştır.

Alanı dışında Tarih (özellikle İslam öncesi), Seyahatnameler, Eski Türk Dini, Mitoloji, Felsefe, Siyaset ve Milliyetçilik konularına ilgi duymaktadır. Özellikle büyük tarihçi ve Türkolog Lev Nikolayeviç Gumilëv’un Etnogenez Teorisine hayrandır.

Yüksek lisansını yaptığı yıllarda iç içe olduğu bilgisayar sayesinde html kodlu hazır internet sitelerini inceleyerek ilk internet sitesini yapmış ve network marketing sistemi ile internetten ürün satışı gerçekleştirmiştir. Daha sonrasında açık kaynak kodlu PHP Fusion CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ile tanışmış, bu sistemin Türkiye destek sayfasında moderator olarak bulunmuş ve PHP Fusion içerik sistemi için eklentiler (modül) yapmıştır. İnternette gördüğü WordPress tabanlı sitelerde bulunan ve beğendiği eklentileri bu sisteme uyarlamıştır. PHP Fusion kurucusu Nick Jones 2011 yılında vefat ettikten sonra sistemin kendisini geliştirme konusunda yavaş ilerlemesi dolayısıyla WordPress’e yönelmiştir. Ancak lisansüstü eğitimindeki yoğunluk nedeniyle WordPress kodlarını çözmek için fırsat bulamamıştır. Halihazırda yine bir WordPress kullanıcısıdır. Birçok internet sitesi yapmıştır.

İnternet sitelerinin sosyal medya hesaplarının öneminin artmasıyla birlikte görsel hazırlama konusunun öne çıkmasıyla da Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe Premiere Pro programlarını kullanmada kendini geliştirmiştir.

Ankara’da kurulmuş olan, Anka Jimnastik Spor Kulübü Derneği yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda kulübün bilişim işlerini yapmaktadır.

Türk geleneğinde düşman gözetleme ve ateş aracılığıyla haberleşme kulesi anlamına gelen Kargu’yu (www.kargu.org) 2015 yılında üç arkadaşı ile birlikte kurmuştur. Türk Milli Kültürünü hurafelere meydan vermeden bilimsel kaynaklara dayanarak yayın yapmak üzere yola çıkılmıştır. İçeriğine uygun olarak birçok projeyi hayata geçirmek amacındadır.

Bir Türk Milliyetçisi olarak lise ve üniversite yıllarında aktif siyasetin içinde yer almamış, resmi üyesi olmadığı, sadece gönüllü destekçisi olduğu ve ancak doktora yaptığı yıllarda üyesi olduğu Milliyetçi Hareket Partisi’nden, kongre sürecindeki Türk Töresine aykırı antidemokratik tutumu ve nihayetinde  Anayasa Değişikliği Referandumundaki tutumu nedeniyle istifa etmiş. Yeni oluşum içerisinde yer alarak, İYİ Parti Eskişehir İl Teşkilatının kurucuları arasında Disiplin Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. Birinci ilçe kongresi sonrasında İYİ Parti Odunpazarı İlçe Yönetimine girmiş ve İlçe Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Seçim sürecinde millet ittifakına karşı olduğunu her zaman dile getirmiş, tek başına seçimlere girilmesi taraftarı olan kitlenin içerisinde yer almıştır. Parti içerisinde yapılan yanlışları dile getirmekten kaçınmamış ve en son genel kongrede yaşananlar dolayısıyla da partisinden istifa etmiştir.

Geçmişin hastalıklı, mikrop bulaşmış hasletlerinden arınmış, hamasi değil, insanı yaşatan, tertemiz bir Türk Milliyetçiliği hedefine ulaşılması ve bunun ortaya konması için mensubu olduğu milletine bilimin ışığında her alanda hizmet edecektir. Bu yola çıkanlar ile de beraber yürüyecektir.

Siyasi ve içtimai mezhebi Türkçülük’tür.

Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makaleler :

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildiriler :

Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler :

Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan bildiriler:

21.05.2012 – 25.05.2012 Mesul Müdür Sertifikası – T.C. Sağlık Bakanlığı – Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı
01.09.2008 – 31.12.2008 F4ST – (Farm to Fork Food Safety Specialist Training Programme)
Tarladan Çatala Gıda Güvenliği Uzmanı Eğitim Programı Başarı Sertifikası.
22.11.2008 – 23.11.2008 TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Sertifika Programı
27.10.2008 – 28.10.2008 TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Sertifika Eğitim Programı

2009 – 2020 : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Zooloji Doktora (3.94/4.00)
2006 – 2009 : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Zooloji Yüksek Lisans (3.19/4.00)
2001 – 2005 : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Biyoloji Lisans (2.40/4.00)
1995 – 1999 : Aydın Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi (2.47/5.00)

 

Dürüst sendeler, yıkılmaz…